Bakan açıkladı! En düşük memur maaşı 33 bin lira seviyelerine çıkacak

Bakan Işıkhan, en düşük memur maaşı 33 bin lira seviyelerine çıkacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara’da gazetecilere açıklamada bulundu.

Memur maaşlarına dikkati çeken Işıkhan, emekli maaşlarına yönelik çalışmaların devam ettiğine de vurgu yaptı.

Buna göre Bakan Işıkhan, konuyla ilgili açıklamasında, “Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacaktırEn düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Emekli maaşıyla ilgili de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü kaydeden Işıkhan, “Çalışma tamamlandığında Cumhurbaşkanımıza sunulacaktır. İktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz.” diye konuştu.

EYT kapsamında 1 milyon 899 bin kişinin emeklilik işleminin yapıldığını söyleyen Işıkhan, maaşı henüz bağlanmayan EYT’lilerin yıl sonuna kalmadan haklarına kavuşacağını belirtti.

Seçim vaatleri kapsamında da pek çok düzenlemenin peyderpey hayata geçeceğini belirten Işıkhan, şöyle devam etti:

“BAĞ-KUR prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200’e düşürülerek SSK’lılarla eşitlenecek. 1 milyon BAĞ-KUR’lumuzu kapsayacak. Aile Koruma Kalkanı kapsamında her ailede en az bir kişinin, gençler öncelikli olmak üzere çalışması, belirli süreyle sigorta primlerinin tamamının karşılanması sağlanacak. Ev kadınlarına isteğe bağlı sigorta kapsamında prim desteği verilecek.”

Bakan Işıkhan ayrıca birinci dereceye ulaşmış tüm devlet memurlarına 3600 ek gösterge verileceğini de hatırlatarak, yaşlı bakım sigortasının da hayata geçirilecek düzenlemeler arasında yer aldığını söyledi.

haber.doviz.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?