Alarko Holding havacılık sektörüne adım atıyor

Investing.com – Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada Alarko Holding A.Ş. (ALARK) Yönetim Kurulu, havacılık sektöründe faaliyet göstermek adına önemli bir adım atıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre Alarko Holding havacılık sektöründe faaliyet göstermek üzere 30.000.000 TL sermayeli bir anonim şirketin kurulmasına karar verdi. 

Kurulacak olan yeni şirketin özellikle büyük gövdeli yolcu uçaklarında dönüşüm ve modifikasyon yapılması ve bununla ilgili prototiplerin geliştirilmesi, ilgili uluslararası lisansların alınması, buna yönelik parçaların üretilmesi ve bu parçalar ile söz konusu dönüşüm ve modifikasyonların uluslararası standart ve yetkilere sahip hangarlarda yolcu uçaklarına uygulanması ve ilgili uçakların alım satım işlerini kapsaması planlanlanıyor.

Şirket, proje kapsamında uluslararası yabancı mühendislik ve üretim firmaları ile yoğun iş birliği yapılacağını bildirdi. 

Alarko Holding ile ilgili son açıklamalarda şirket geçen hafta bağlı ortaklığı Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ana faaliyet konusu tohum ıslahı ve üretimi olan Genseed Tohum Islah ve Üretim Anonim Şirketi’nin toplam sermayenin %80’ine denk gelen 80.000 TL nominal değerli hissesinin belirlenen kapanış şartlarının yerine getirilmesi koşuluyla 3.720.241,05 dolar karşılığı Türk lirası bedelle satın alınmasını öngören bir hisse devir sözleşmesi imzaladı.

Bununla birlikte bağlı ortaklık Alarko Tarım, Ağustos ayında ana faaliyet konusu kurutulmuş toz ve parça meyve sebze üretimi olan Ereğli Agrosan Doğal Ürünler ve Türevleri Tarım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 62.124.000 TL nominal değerli hissesinin tamamını 36.401.331,25 TL bedelle devraldı.

ALARK payında son durum

ALARK, dünkü genel düşüş ivmesinde %4,23 oranında geriledikten sonra 120 TL’ye düşerek geçen haftanın dip seviyesine ulaştı. 

Ağustos ayının ikinci yarısından bu yana ortalama 115 – 136 TL bandında yatay hareket eden ALARK, yılbaşından bu yana %44 değer artışıyla devam ediyor. Yıl içinde en düşük 51,7 TL’ye kadar gerileyen hisse, Mayıs ayındaki dip seviyesinden başlayan yükselişle Ağustos ayında 136,4 TL ile zirve seviyesine ulaştı. 

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?