Tesla ve Suudi Arabistan, elektrikli araç fabrikası için görüşmelere başladı 

Suudi Arabistan’ın, elektrikli araçlar için gerekli metalleri güvence altına almak ve ekonomisini petrolden uzaklaştırmaya yardımcı olmak için iddialı bir girişimin parçası olarak Tesla (TSLA) ile ortak bir üretim tesisi kurma konusunda görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

WSJ’ye konuşan kaynaklar, görüşmelerin henüz çok erken bir aşamada olduğunu ve olumlu sonuçlanmayabileceğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın, Tesla’nın rakibi Lucid Group (LCID) ile mevcut ortaklığı göz önüne alındığında, herhangi bir anlaşmaya varılmasının zor olabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan’ın Tesla’ya, şirketin elektrikli araçları için ihtiyaç duyduğu belirli miktarlardaki metal ve mineralleri Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden satın alma hakkı tanıdığını söyledi. The Wall Street Journal’ın haberine göre Suudiler, Haziran ayında Kongo hükümetine dünyadaki kobaltın yaklaşık %70’ini tedarik eden ülkedeki varlıkları güvence altına almak için başvurdu.

Suudi Arabistan’ın değerlendirdiği tekliflerden biri, emtia ticareti devi Trafigura’y,a Kongo’daki kobalt ve bakır projesi için finansman sağlamayı içeriyor ve bu da nihayetinde Suudi Arabistan’ın bir Tesla araç fabrikasına tedarik sağlamasına yardımcı olabilir.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?