Petrol yeni haftaya 10 ayın zirvesinde sakin başlarken merkez bankalarının kararları bekleniyor

Investing.com – Yatırımcıların, bu hafta bazı merkez bankalarının yapacağı önemli toplantıları beklemesiyle, petrol fiyatları Asya ticaretinde hafifçe düştü ancak daha fazla arz kesintisi ile daha sıkı bir piyasa beklentisi, fiyatları 10 ayın zirvelerinde tuttu.

Kasım ayında vadesi dolacak olan Brent, %0,3 düşüşle 94,03 dolara geriledi. WTI Kasım kontratına geçtikten sonra 90,22 dolardan alıcı buldu. Eylül ayı WTI kontratı, Cuma günü varil başına 90,77 dolardan işlem görmüştü.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerinin ardından son üç ayda %30’un üzerinde artış kaydeden her iki kontrat da Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor.

İki ülke, geçtiğimiz günlerde günlük 1,3 milyon varillik kesintilerinin yıl sonuna kadar süreceğini açıklayarak petrol piyasaları için sıkı bir görünüm ortaya koydu.

Ancak Pazartesi günü petrol fiyatlarında bir miktar kâr realizasyonu görüldü. ABD hükümetinin kapanması korkusu da üst düzey Cumhuriyetçi milletvekilleri arasında savunma harcamaları konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle yatırımcıların, paralarını çekmesine yol açtı.

ABD’li milletvekillerinin mali harcama tasarısını oylamak için iki haftalık bir süreleri var ve bu sürede tasarının geçmemesi, hükümetin büyük bir bölümünün işleyişinin durmasına neden olabilir.

Fed toplantısı, diğer merkez bankaları

Salı günü başlayacak olan iki günlük Fed toplantısı, bu hafta yapılacak bir dizi merkez bankası toplantısının başını çekecek. Fed’in faiz oranlarını sabit tutması ve özellikle enflasyondaki son yükselişin ardından şahin görünümünü sürdürmesi bekleniyor.

ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor, bu da ABD ekonomisi üzerinde daha fazla baskıya işaret ediyor. Yatırımcılar, bu baskının petrol iştahını engelleyebileceğinden endişeli. ABD yakıt talebinin de önümüzdeki aylarda, özellikle yaz sezonunun sona ermesiyle birlikte azalacağı düşünülüyor.

Fed toplantısı, bugün altı ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gören doların izleyeceği yolu da belirleyebilir. Dolardaki herhangi bir güçlenmenin, petrol piyasaları üzerinde baskı yaratması muhtemel.

Fed’in yanı sıra piyasalar bu hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE), Çin Halk Bankası (PBoC) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz kararlarını da bekliyor.

BoE’nin, faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklenirken PBoC ve BoJ’un, sabit tutması bekleniyor. Ancak Japonya Merkez Bankasının bazı üyeleri, negatif faiz rejiminin sona gelmiş olabileceğini işaret ederken özellikle BoJ’dan gelecek herhangi bir sinyal ilgiyle izlenecek.

Çin’de PBoC’nin, ekonomik toparlanmayı desteklemek ve yuanın daha fazla zayıflamasını önlemek arasında bir denge kurmaya çalışırken kredi faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Bununla birlikte dünyanın en büyük petrol ithalatçısında ekonomik koşulların iyileştiğine dair iyimserlik, Ağustos ayı için beklenenden daha iyi gelen sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin ardından geçen hafta petrol piyasalarına yardımcı oldu.

PBoC ayrıca geçen hafta Çinli bankalar için zorunlu karşılıkları azaltarak ekonomiye daha fazla parasal destek sağlamıştı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?