Merkez Bankasından yeni TL adımları

Politika faiz kararının açıklanacağı kritik hafta, Merkez Bankasının Türk lirasını tasarruf ve yatırım aracı olarak destekleyen yeni adımlarıyla başladı. Merkez Bankası, yerel para TL’yi güçlendirmeye yönelik hem standart TL mevduatı destekleyen hem de kur korumalı hesaplardan standart TL mevduata geçişi özendiren yeni adımlar attı.

TL payı artış hedefi yüzde 2,5

TCMB‘nin bankalara gönderdiği uygulama talimatına göre (gerçek kişiler için) TL payı artış hedefi yükseltildi.

TCMB, Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında kur korumalı hesapların TL mevduata dahil olduğu TL payı rasyosunu yürürlükten kaldırmış, yerine kur korumalı hesapları TL mevduat olarak dikkate almayan ve standart yerel para olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı hedefleyen yeni bir TL payı rasyosu getirmişti.

TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı artış hedefi, yüzde 2,5’e yükseltildi.

Ayrıca TL’ye geçiş ve yenileme ile TL payı hesaplamalarında revizyona gidildi. TL’ye geçiş ve yenileme oranında eksik kalan kısmın gerçek kişi dönüşüm hesaplarıyla tamamlanması mümkün hale getirildi.

KKM’de komisyon uygulaması sona erdi

Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında yürürlükten kaldırılan eski TL payı rasyosuna göre komisyon uygulaması da sona erdirildi. Komisyon uygulamasında TL’ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak.

Uygulama talimatına göre TL’ye geçiş ve yenileme oranı yüzde 100’ün altında olan bankalara yıllık yüzde 8 oranında, yüzde 100’ün üzerinde olan bankalara ise yıllık en fazla yüzde 4 olacak şekilde TL’ye geçiş oranına göre komisyon uygulanacak.

İhracat ve KOBİ kredilerinde fatura muafiyet sınırı 250 bin lira

İhracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde 50 bin TL’nin üzerinde kredi kullandırılması durumunda kredinin belirlenen harcama alanlarında kullanıldığının belgelenmesi gerekiyor, aksi takdirde bankalar, kredinin yüzde 30’u oranında menkul kıymet tesis ediyor ve bu krediler kredi büyümesi sınırına dahil oluyor. Kredi akışını rahatlatmak amacıyla bu krediler için fatura muafiyet sınırı 250 bin TL’ye yükseltildi.

Biz Finansal Danışmanlık Kurucusu Murat Özsoy: “İki ana mesaj içeriyor”

Biz Finansal Danışmanlık Kurucusu Murat Özsoy, TCMB’nin yeni adımlarını EKONOMİ’ye değerlendirdi:

Bankalar müşteriyi “geçişe” nasıl ikna edecek?

Ekonomist Serdar Pazı:

Bu makale ilk olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?