Merkez bankalarının karar haftasında piyasaları neler bekliyor?

Piyasalar, gündemi oldukça yoğun bir haftaya başlıyor.

Dışarıda; Çarşamba günü Fed’in, Perşembe günü ise İngiltere ve Japonya Merkez Bankasının kararlarını göreceğiz. Ayrıca aynı gün içeride de TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşecek.

Piyasalar %98 gibi çok yüksek bir olasılıkla Eylül ayı toplantısında Fed’den bir faiz artırımı beklemiyor. Bu noktada Fed’in başta faiz patikası olmak üzere makro tahminlerinde yapacağı revizyonlar, piyasaların odağında olacak.

İngiltere Merkez Bankasının, politika faizini 25 baz puan artırması beklenirken Japonya Merkez Bankasının ise faizlerde bir değişikliğe gitmeyeceği tahmin ediliyor.

Bu hafta ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in 19 Eylül’de New York’ta Goldman Sachs’ın (GS) düzenleyeceği bir konferansta, yabancı yatırımcılarla bir araya gelmesi bekleniyor.

Son bir haftada Borsa İstanbul’da yabancı payında 2 puanlık bir artış görmüştük. Borsaya yabancı girişinin devamı açısından bu toplantıların önemli olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan da BM Genel Kuruluna katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere hafta sonu ABD’ye gitti. Erdoğan’ın BM Genel Kurulunda bir konuşma yapması beklenirken vereceği mesajlar takip edilecek.

Türk Lirası: Merkezi Yönetim Bütçesi Ağustos ayında 51,3 milyar TL fazla verirken geçen yılın aynı ayında ise 3,6 milyar TL fazla vermişti. Faiz giderleri hariç bütçe dengesi de Ağustos ayında 138,4 milyar TL fazla ile 26,2 milyar TL olan geçen yılın aynı dönemine göre belirgin bir iyileşmeye işaret etti.

Haftanın TL açısından en önemli gündem maddesi ise hiç şüphesiz PPK faiz kararı. Piyasa beklentisi ağırlıklı olarak politika faizinin 500 baz puan artırılacağı yönünde.

Hatırlanacağı üzere son toplantısında 750 baz puanlık bir artışla, piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde bir faiz artışı gerçekleşmiş ve toplantı sonrasında da TL’nin dolar karşısında değer kazandığını görmüştük.

Bu toplantıda da TCMB’nin piyasa beklentilerini ne ölçüde karşılayacağı veya son toplantıda olduğu gibi beklentilerin üzerinde bir artış yapıp yapmayacağı, TL’nin kısa vadeli yönü açısından belirleyici olacaktır. Ayrıca yüksek seyreden enflasyon nedeniyle TCMB’nin, faiz artırımlarına ve sıkı para politikasına önümüzdeki dönemde devam edeceği yönündeki mesajını tekrarlaması da muhtemel görünüyor.

Borsa İstanbul: Endeks 8.400 zirvesinden itibaren devam eden alçalan trendini yukarı kırmayı denerken 8.125 direnci üzerinde kalıcı olamadı ve özellikle hava yolu ile telekom sektörlerinde artan satış baskısıyla, haftayı 8.000 puanın altında tamamladı.

Endekste kısa vadeli alçalan trenddeki hareket devam ettiğinden teknik görünüm bu aşamada hâlâ zayıf. Ancak özellikle yarın Bakan Şimşek’in ABD’de yabancı yatırımcılarla bir araya gelecek olması, BIST’e yeni kaynak girişi olabileceğine yönelik beklentileri güçlendirebilir ve destek seviyeleri üzerinde tepki gelmesini sağlayabilir. 7.900 ve 7.800 destek seviyeleri olup endekste alımların güçlenmesi için öncelikle 8.000, sonrasında ise 8.125 direncinin aşılması gerektiğini belirtelim.

BIST 30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 8.626 puanda kapatan BIST 30 kontratlarında 8.600, 8.535, 8.406 ve 8.274 destek olarak izlenebilir.

8.700, 8.833, 8.958 ve 9.029 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Dolar/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 27,23 seviyesinde kapatan USD/TRY vadeli işlem kontratlarında 27,079, 26,861, 26,67 ve 26,452 destek olarak izlenebilir.

27,461, 27,679, 27,87 ve 28,088 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?