Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?

Investing.com – Kripto para piyasaları, bu hafta fiyat oynaklığını artırabilecek bazı ekonomik olayları takip edecek. Bu olaylar arasında en önemlisi küresel piyasaların da yakından takip ettiği Fed’in faiz oranı açıklaması olacak.

Kripto paralar, yeni haftaya Asya işlem saatlerinde gelen alımlarla hafif yükselişle başladı. Ancak bu kazanım hafta sonu kayıplarını telafi ederken genel görünüme göre kripto piyasalarının yatay hareketine devam ettiğinden bahsedilebilir. 

Bununla birlikte yakın takip edilen veri olan Fed’in faiz açıklaması 20 Eylül Çarşamba günü TSİ 21.00’de açıklanacak. Beklenti ise Fed’in bu ay faizleri sabit bırakacağı yönünde. Bununla birlikte Powell’ın basın açıklamasında yılın geri kalanına yönelik aktaracağı görüşler daha önemli durumda. Piyasa, şimdiye kadar faizlerin sabit kalma durumunu fiyatlarken yapılan açıklama, 2023’ün geri kalan aylarında bankanın nasıl hareket edebileceğine dair ipuçları sunacağından kripto piyasalarında da bu hafta karışık bir seyir görmek mümkün.

Diğer yandan Fed’in pivot faiz dönemine geçse dahi faizleri uzun bir süre yüksek seviyede tutma niyeti maliyetlerin de yüksek kalacağı görüşüne bağlı olarak riskli piyasaları baskı altında tutmaya devam ediyor. 

Bu hafta öne çıkan diğer ekonomik olay arasında yarın Euro Bölgesi enflasyon oranı açıklaması ve ABD’de inşaat ve konut verileri açıklanacak. Ancak bu verilerin kripto piyasası üzerinde etkisinin çok fazla olmayacağı görülebilir. Diğer yandan haftanın ikinci yarısında açıklanacak olan ABD’de işsizlik haklarından yararlanma, imalat endeksi ve PMI verileri ekonomideki son duruma ışık tutabileceğinden bu verilerin piyasa üzerinde kısıtlı etkisinin olabileceğini görebiliriz.

Kripto piyasalarında son durum 

Toplam kripto para piyasa değeri, haftaya 1,06 trilyon dolar seviyesinde yatay başlarken son 24 saatlik ortalama işlem hacminin 17 milyar dolar gibi oldukça düşük seviyelere gerilediği görülüyor.

Bitcoin, hafta sonu işlemlerinde 26.500 doların altını test ettikten sonra bu noktalardan gelen kısmi alımlarla haftaya 26.800 doları test ederek başladı. Kripto paranın 26.500 dolar seviyesi üzerinde kalarak yatay hareketinde dirençli kaldığı görülüyor. 

Ethereum hafta sonu işlemlerinde zayıf bir görünüm sergilerken 1.600 dolara kadar geriledikten sonra 1.630 dolardaki kısa vadeli pivot bölgesine geri döndü. 

En büyük 20 kripto para arasında dikkat çeken fiyat hareketine sahip altcoin, son 24 saatte %5 bandında yükselen Chainlink (LINK) oldu. Son bir haftada %40’a yakın bir sıçrama kaydeden Toncoin (TON) ise haftaya %3 bandında düşüşle başlarken ilk 20’de en çok gerileyen altcoin oldu.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?