Japonlar’ın gözü ChatGPT’de!

Japon çok uluslu firması SoftBank, ARM halka arzının ardından OpenAI’ye büyük yatırım yapmayı düşündüğünü açıkladı.

66 milyar dolarlık piyasa değerine sahip çok uluslu bir Japon holding şirketi olan SoftBank, sermayeyi dağıtmanın yeni yollarını arıyor. Birleşik Krallık çip tasarımcısı ARM’in başarılı halka arzının (IPO) ardından, yatırım devinin yapay zeka sektörüne ve özellikle de OpenAI’ye önemli yatırımlar yapmayı düşündüğü bildirildi.

Financial Times’ın bir raporuna göre SoftBank CEO’su Masayoshi Son’ın, özellikle OpenAI’nin ünlü ChatGPT’si olmak üzere yapay zekayla aktif olarak ilgilendiği kaydedildi. Son, Haziran ayında gerçekleşen bir toplantıda ChatGPT’yi bir beyin fırtınası aracı olarak kullandığını söylemişti. Bu sebeple uygulamanın Japon yatırımcının agresif teknoloji yatırımlarına olan ilgisini yeniden canlandırmış olduğu belirtildi.

“ChatGPT ile her gün sohbet ediyorum”

Son, chatbot’un yoğun bir kullanıcısı olduğunu itiraf ederek, “ChatGPT ile her gün sohbet ediyorum.” dedi.

SoftBank ile OpenAI arasındaki potansiyel işbirliğinin temelinin, Son ile OpenAI CEO’su Sam Altman arasındaki mevcut ilişkiye dayandığı öngörüldü. Bu iki sektör lideri arasındaki sık sık yapılan iletişim, SoftBank’ı yapay zeka oyununa geri döndürebilecek umut verici bir ittifakın sinyalini verdi. SoftBank’ın 2019’da tüm Nvidia hisselerini satma kararı ve bugün yüzde 1.070 potansiyel getiri sağlayacak olan sonraki boğa koşusunu kaçırdığı göz önüne alındığında, bu durumun kurtarıcı bir hamle olacağı kaydedildi.

Softbank’ın bu hamlesi aynı zamanda Son’un teknoloji sektöründe temkinli bir duruştan daha proaktif bir role geçiş yaparak yatırımlara yönelik yenilenen yaklaşımıyla da uyumlu olarak değerlendirildi.

4,4 trilyon doların üzerinde artış

OpenAI’ye yapılacak olası yatırımın sektör için önemli etkileri bulunuyor. Üretken yapay zeka sektörü önemli bir büyümeye hazırlanıyor ve tahminler önümüzdeki yıllarda 4,4 trilyon doların üzerinde potansiyel bir artışa işaret ediyor. Microsoft ile genişletilmiş bir ortaklıkla desteklenen OpenAI, bu alanda güçlü bir rakip olarak duruyor. ChatGPT, kurulduğu günden bu yana benzeri görülmemiş bir büyüme kaydederek sektörler arasında dikkate değer bir etki yarattı.

Öte yandan OpenAI’ın, GPT-4 modelini multimodal hale getirmek için genişletmeye çalıştığına ve şirketin Temmuz ayında GPT-5 için ticari marka başvurusu yapmasının ardından GPT-5’in olası gizli geliştirmesine dair söylentiler ortaya çıkmaya başladı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?