Fransız bakanın enflasyonu düşürme planı: Yemek pişirmeyi öğrenin

Fransa Ticaret Bakanı Olivia Gregoire, Fransız ailelerin hazır yemekleri bırakıp kendi yemeklerini hazırlayarak enflasyonla başa çıkmalarını önerdi.

Olivia Grégoire, hayat pahalılığı krizi karşısında “büyükanne eğitimi” olarak adlandırdığı uygulamayla aile sağlığını ve mali durumu iyileştirmek için okullarda yemek pişirme dersleri verilmesi çağrısında bulundu.

Fransa’da ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 4,9 olarak açıklanırken gıda enflasyonu yıllık yüzde 11,2 olmuştu.

Gıda enflasyonunun genel enflasyon oranının çok üzerinde açıklanmasının ardından, gıda enflasyonu hakkında öneride bulunan Grégoire, “Daha pahalı olan hazır yemekleri satın almaktan kaçınmak için çiğ ürünlerin nasıl pişirileceğini yeniden öğrenmemiz gerekiyor. Yemek pişirme dersleri okullara geri dönmeli” dedi.

“EKMEK YOKSA PASTA YİYİN”

Son zamanlarda yapılan anketler, Fransız ailelerin çoğunun hala düzenli olarak taze ürünler pişirdiğini ancak genç kuşakların fast food ve eve teslimat konusunda artan bir iştahı olduğunu gösteriyor.

Grégoire önerilerinin ardından, internette alay konusu oldu ve muhaliflerin eleştirilerine maruz kaldı.

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi Lideri Jean-Luc Mélenchon, eleştirisinde Fransız Devrimi öncesindeki gıda kıtlığı sırasında Marie-Antoinette’nin “Ekmek yoksa pasta yiyin” sözlerine atıf yaparak öneriyi eleştirdi.

France Unbowed Milletvekili Anne Stambach ise, “Eğer insanlar öğün atlıyorlarsa, bunun nedeni yemek yapmayı bilmemeleri değil, pişirecek hiçbir şeyleri olmamasıdır” diye tweet attı.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?