Fed toplantısı ve hükümetin kapanma tehlikesi odağında altın fiyatları yükseldi

Investing.com – Fed’in bu hafta faizleri sabit tutacağına dair piyasa beklentileri ile ABD hükümetinin kapanacağına dair artan korkular, bir miktar güvenli liman talebini teşvik ederken altın fiyatları yükseldi.

Güçlü enflasyon ve ekonomik faaliyet verilerinin, piyasaları ABD’nin faiz artırımının yakın olduğuna ikna edememesi nedeniyle sarı metal son seanslarda bir miktar kazandı. Ancak dolar, veriler üzerine altı ayın en yüksek seviyelerine çıkarken kazançlar da sınırlı kaldı.

Bir yandan üst düzey Cumhuriyetçi milletvekilleri, savunma harcamaları ve daha geniş mali harcama kesintileri konusunda tartışırken ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin endişeler nedeniyle külçe fiyatlarının da bir miktar güvenli liman talebi görmesi bekleniyor.

Milletvekillerinin yeni bir harcama tasarısını geçirmek ve kapanmayı önlemek için yaklaşık iki haftası var.

Ancak tarihsel olarak bakarsak altın, geçmiş kapanmalar sırasında pek kapanmadı. Tarihteki en uzun hükümet kapanması olan 2018-2019 kapanması, 35 gün boyunca altın fiyatlarında yalnızca 20 dolarlık bir artışa neden oldu.

Spot altın %0,3 artışla 1.929,32 dolara yükselirken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.950,15 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da geçen hafta %0,3 artış kaydetti.

Fed beklemede kalacak ancak daha yüksek enflasyon, şahin bir görünüm ortaya çıkaracak

Fed’in, Çarşamba günü iki günlük toplantısının sonunda açıklayacağı kararla, faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Ancak enflasyondaki son artışlar ve ABD ekonomisindeki dirençliliğin, faiz oranlarını daha da yükseltmek için daha fazla alan sağlamasından dolayı piyasalar, merkez bankasının görünümüne karşı temkinli olmaya devam ediyor.

Yeni bir faiz artırımından bağımsız olarak Fed’in, en azından 2024 ortasına kadar faizleri son 20 yılın en yüksek seviyesinde tutması bekleniyor. Bu eğilim, geçtiğimiz yıl külçe altın fiyatları üzerinde ağır bir baskı oluşturdu ve sarı metalde görülebilecek büyük herhangi bir yükselişi sınırlaması muhtemel.

Yükselen faiz oranları, getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırarak metal piyasaları için zayıf bir görünüm sunuyor.

Fed’in yanı sıra bu hafta Çin, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının kararları da açıklanacak ancak yalnızca İngiltere Merkez Bankasının faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Bakır, Çin’le ilgili endişelerin yeniden artmasıyla yatay seyretti

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin’de, özellikle de emlak piyasasına ilişkin endişelerin artması nedeniyle çok pek hareket etmedi.

Bakır fiyatları geçen hafta %2’nin üzerinde yükseldikten sonra 3,7953 dolarda sabit kaldı.

Son ekonomik göstergeler, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında bazı toparlanma işaretleri gösterirken Çin’in emlak piyasası, zor durumdaki emlak şirketi Country Garden Holdings’in (2007), yeni tahvil ödemesiyle bu hafta yeni bir testle karşı karşıya.

Çinli yetkililer ayrıca China Evergrande Group’un (3333) varlık yönetimi biriminde çalışanları gözaltına alarak hükümetin, emlak sektörüne yönelik incelemelerinin tekrar başlayacağına dair endişeleri artırdı.

Çin Halk Bankasının, ekonomik büyümeyi desteklemek için bu Çarşamba günü kredi faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tutması bekleniyor. Ancak teşvik edici önlemlere rağmen bakır talebinin önemli bir itici gücü olan Çin’in emlak piyasası, karamsar görünümünü koruyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?