Ethereum’un Holesky testnet’i başlatılamadı

Ethereum geliştiricileri, yeni testnet Holesky’ı başlatamadı. Geçen yıl bu tarihlerde gerçekleştirilen Merge yükseltmesinin yıldönümü kutlaması olarak planlanan ağ, başarısız oldu.

Bazı doğrulayıcılar, ağı manuel olarak başlatabilse de Ethereum çekirdek geliştiricileri, ağın genesis dosyalarından birinde yanlış yapılandırma bulunduğunu söyledi.

Geliştiriciler lansmanı iki hafta ertelemeye karar verdi.

Bu tip bir başarısızlık, geçtiğimiz yıl boyunca Merge ve Shapella gibi önemli yükseltmeleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren Ethereum için nadir bir durum.

Bitcoin’den hemen sonra ikinci en büyük blokzincir olan Ethereum, bilgisayar benzeri birçok işlev gerçekleştiren ve akıllı sözleşmeleri destekleyebilen ağlar arasında en büyüğü.

Geliştiriciler Goeli’yi kullanmaya devam edebilir

Testnet’ler, ağların ana blokzincire entegre edilmeden önce işlemlerin simüle edilmesi ve uygulamaların test edilmesi için kullanılan klonlardır. Ethereum geliştiricileri, Holesky’ı blokzincirin mevcut testnet’lerinden biri olan Goerli’nin yerini alması için yarattı.

Goerli testnet, geliştiricilerin ağ üzerindeki testlerine devam edebilmeleri adına yayında kalıyor. Goerli’nin 2024’ün başında durdurulması planlanıyor.

Mainnet’e kıyasla iki kat daha fazla doğrulayıcının ağa katılmasına izin verecek olan Holesky’ın, Ethereum’daki ölçeklendirme sorunlarını hafifletmesi bekleniyor.

Ethereum Foundation mühendisi Parithosh Jayanthi, “Ağı bir düzeltmeyle yeniden canlandırmak mümkün ancak yıllarca devamlılık sağlayacak yeni bir başlangıç yapmanın daha temiz sonuçlar vereceğini düşünüyoruz.” dedi.

Holesky, Ethereum’daki bir sonraki hard fork olan Dencun açısından da kritik bir önem taşıyor. Ağda blokzinciri ölçeklendirmeyi amaçlayan protoko-danksharding özelliğinin eklenmesi bekleniyor. Jayanthi’ye göre Holesky’ın lansmanında yaşanan tökezleme, Dencun’ın zamanlamasını etkileyecek gibi görünmüyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?