Banka sektörü ve hisselerini ne bekliyor? Hangi hisseler ateşleniyor?

Bankacılık sektöründe KKM’yi azaltmak için getirilen hedeflerin kârlılığı, mevduat talebinde artışa karşın kredi talebinde azalmanın ise faiz marjlarını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Bankacılık sektöründe KKM’yi azaltmak için getirilen hedeflerin kârlılığı, mevduat talebinde artışa karşın kredi talebinde azalmanın ise faiz marjlarını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Hedef fiyatların yükseldiği bankaların orta-uzun vadede portföyde bulunması öneriliyor.

En çok Akbank, Garanti, YKB beğeniliyor. Borsa İstanbul’da (BİST) 2023 ikinci çeyrek bilanço sezonu geride kalırken, bilançolarıyla dikkat çeken sektörlerden biri de bankacılık oldu. BİST-TÜM’de ikinci çeyrekte yıllık olarak en yüksek kâr artışını sağlayan şirketler arasında, komisyon gelirleri ile ticari kârda önemli artışların gözlendiği büyük bankalar da yer aldı.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Başak Kara; ikinci çeyrekte özellikle Akbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk ile TSKB’nın bilançolarında beklentilerin çok üzerinde performans görüldüğünü söylüyor.

Kara’ya göre bunun en önemli nedeni; TL’deki değer kaybına bağlı olarak bankaların ticari kârlarının, FX alım satım, hedge geliri vb. kaynaklı oldukça güçlü artması ve bu artışların net kârdaki marj kaynaklı düşüşleri sınırlaması.

Kamu bankalarının kârlarında ise özel bankalara kıyasla marj kayıpları nedeniyle düşüşlerin yaşandığına dikkat çeken Başak Kara; bankalarda TL kredi-mevduat makasının ilk çeyrekteki gibi daralmaya devam ettiğine de işaret ediyor.

EN ÇOK NE KAZANDIRDI?

İşte Borsa’da En Çok Kazandıran Yatırım Araçları!: Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 4,36 değer kaybederken, dolar/TL yüzde 0,48, avro/TL yüzde 0,02 ve altının gram satış fiyatı yüzde 0,60 eğer kazandı.

Borsa İstanbul‘da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 4,36 değer kaybederken, dolar/TL yüzde 0,48, avro/TL yüzde 0,02 ve altının gram satış fiyatı yüzde 0,60 eğer kazandı.

BIST 100 endeksi, en düşük 7.797,06 ve en yüksek 8.403,81 puanı gördükten sonra haftayı, önceki hafta kapanışına göre yüzde 4,36 düşerek 7.961,98 puandan tamamladı.

Yatırım fonları bu hafta yüzde 0,20, bireysel emeklilik fonları yüzde 0,50 değer kaybetti. Kategorilerine göre bakıldığında ise yatırım fonları içinde en çok kazandıran yüzde 0,59 ile para piyasası fonları oldu.

ekonomist.com.tr

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?