Varlık yönetim devi BlackRock odağını Bitcoin’den XRP’ye mi kaydıracak?

Investing.com – Kripto sektöründeki geniş çaplı bir yankı bulan son söylenti, topluluk arasında hızla yayıldı. 

9 trilyon doları aşan miktarda varlık yöneten dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock)’ın Bitcoin ile ilgili yatırım planlarını yeniden gözden geçirdiği ve odağını XRP’ye kaydırmayı değerlendirdiğine yönelik söylentiler piyasaya bomba gibi düştü. Henüz şirket tarafından resmi bir açıklama olmamasına rağmen ortaya çıkan söylentiler XRP için son derece önemli bir gelişme olabileceği şeklinde yorumlanıyor.

BlackRock, Haziran ayında spot Bitcoin ETF başvurusuyla o dönem SEC baskısıyla negatif görünüme sahip kripto piyasasının havasının değişmesine önemli bir katkı sağladı. Şimdi ise finans piyasasındaki bazı spekülasyonlar, varlık yönetim devinin Bitcoin yatırım planını XRP gibi diğer altcoin’ler lehine çevirebileceği yönünde ortaya çıkıyor. 

XRP, Blockchain şirketi Ripple’ın yerel varlığı olarak kullanılırken özellikle sınır ötesi ödemelerde başarılı şekilde kullanılmaya devam ediyor. BlackRock gibi bir finans devinin XRP’ye yönelik yatırım kararı almasının kripto para değerini önemli ölçüde artıracağı düşünülüyor. Bunun yanında varlığın kullanım alanından dolayı finansal hizmetlerde de oyun değiştirici bir etkiye neden olabileceği görüşü de bulunuyor.

Diğer yandan söylentiler, BlackRock’ın Bitcoin ile birlikte gelişimine devam eden kripto piyasasına yönelik yatırım portföyü çeşitlendirmesine gidilebileceği yönünde de devam ediyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda pozitif etkinin XRP ile sınırlı kalmayıp tüm altcoin piyasasını etkileyebileceği tahmin ediliyor. 

Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşılan iddialarda BlackRock’ın doğrulanmamış olan 12 bin BTC sahip olduğu söylenirken bu varlıkların önemli bir miktarının satılarak altcoin yatırımına yönelebileceği yer alıyor. Bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken olası bir hamlenin kripto piyasasında çok sık görülmeyen bir etkiye neden olabileceği iddialar arasında. 

Diğer yandan Ripple, Temmuz ayında SEC karşı önemli bir zafer kazansa da düzenleyici kurumun itirazıyla birlikte yasal süreç devam ediyor. Yine de ağırlıklı görüş Ripple’ın davadan en az zararla kurtulacağı yönünde. Sürecin henüz netleşmemesine rağmen kurumların ve kripto borsalarının XRP’ye yönelik ilgisinin arttığı son dönemlerde uzmanlar, kripto yatırımcılarını FOMO konusunda uyarıyor. Bu tür söylentilerde bireysel yatırımcıların acele davranarak varlık fiyatını yükseltici etkisi üzerinde duran uzmanlar, FOMO etkisinin satma niyetinde olabilecek büyük yatırımcılara fırsat sunabileceğini düşünüyor.

Kripto para piyasalarında son durum 

Kripto piyasalarındaki son duruma bakıldığında Bitcoin’in hafta başında sert düşüşün ardından devam eden günlerde yükselişini sürdürdüğü görüldü. BTC, son 24 saatte %1 değer artışıyla şu an 26.500 dolar sınırında işlem görüyor. 

XRP, son 24 saatlik fiyat hareketinde %3 bandında değer artışıyla 0,5 dolar seviyelerini test ediyor. İlk 20 kripto para arasında da pozitif görünüm hakimken %8 bandında yükselen BCH ile birlikte %3 bandında değer kazanan TRX ve TON öne çıkan diğer kripto varlıklar oldu. 

Toplam kripto para piyasa değeri, bir miktar toparlanmanın ardından 1,06 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Ortlama işlem hacmi ise 30 milyar doların altında düşük kalmaya devam ediyor. 

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?