Rusya faizi bir kez daha yükseltti

Rusya Merkez Bankası politika faizini olağan toplantısında yüzde 12’den yüzde 13’e yükseltti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğunluğu böyle bir artışı öngörmese de para piyasalarında 100 baz puanlık faiz artışı fiyatlanıyordu.

Rusya Merkez Bankası yaptığı açıklamada “Önümüzdeki toplantılarda daha fazla faiz artışı gerekliliği değerlendirilecek” dedi.

Banka “Ciddi enflasyonist riskler katılaşmış durumda. İç talep büyümesi üretim kapasitesini aşıyor ve rublenin yaz aylarındaki değer kaybı enflasyonist riskleri artırıyor” açıklamasını yaptı.

“Sıkı para politikası şartları sürecek”

Rusya MB faiz kararı ile birlikte yaptığı açıklamada, “Rus ekonomisinde enflasyonist baskılar çok yüksek olmaya devam ediyor. Sıkı para politikası şartları uzun bir süre devam ettirilecek” dedi.

Rusya Merkez Bankası’nın güncellenen tahminine göre yıllık enflasyon 2023’te yüzde 6,0-7,0 seviyesinde kalacak. İzlenen para politikası dikkate alındığında yıllık enflasyonun 2024’te yüzde 4’e döneceği ve bundan sonra da bu seviyelere yakın seyredeceği öngörülüyor.

CBR, temel senaryosunda GSYH büyüme oranının 2023’te yüzde 1,5-2,5, 2024’te yüzde 0,5-1,5, 2025’te yüzde 1,0-2,0 ve 2026’da yüzde1,5-2,5 olacağını tahmin ediyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?