Ruble, Rusya Merkez Bankasının faiz artışının ardından sabit kalıyor

Investing.com – Ruble, Rusya Merkez Bankasının faiz oranını beklentiler doğrultusunda %13’e çıkarmasının ardından yatay konumunu sürdürdü. 

USD/RUB, geçen ay dolar karşısında 100 seviyesini test ettikten sonra geçen ay faizin ani bir kararla %8,5’ten %12’ye çıkarılmasının ardından sert düşüş kaydetti ve 90 seviyesine doğru hareket etti. Ardından Rusya Maliye Bakanlığı’nın 150 milyar RUB değerinde döviz satacağını duyurmasıyla paritede son bir aylık periyotta yukarı yönlü hareketine devam ederek 98 seviyelerine kadar geri geldi.

Ülkede bireysel ve kurumsal yatırımcıların döviz talebinin yüksek kalması ve doların yılın ikinci yarısında güçlenmeye başlamasıyla rubledeki değer kaybı devam ediyor. USD/RUB, şu an yılbaşındaki 72 seviyesine göre %33’e yakın yükselişle devam ediyor. 

Bunun yanında Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar ülke ekonomisini zorlamaya devam ediyor. Rus yönetimi, ekonomik olumsuzlukları en aza indirmek adına ruble ile ticareti teşvik etmek için çaba sarfediyor. 

Bununla birlikte ülkedeki yüksek enflasyon ile de başa çıkmaya çalışan Rusya Merkez Bankasının geçen ayki keskin faiz artışının ardından bu ay da 100 baz puanlık artışa gittiği görüldü. Uzmanlar, rublenin zayıf kalmaya devam ettiği ortamda önümüzdeki aylarda faiz artışının devam edebileceğini tahmin ediyor. 

Buna göre çeşitli görüşler arasında Rusya’nın yılsonuna kadar en az 150 baz puanlık daha artışa gidebileceği tahminleri bulunuyor. 

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?