Kripto Para Borsası CoinEx saldırısının arkasında Kuzey Koreli bir hacker grubu olduğu düşünülüyor

Blockchain araştırmacıları, kripto borsası CoinEx’ten yapılan 70 milyon dolarlık hırsızlığın arkasında muhtemelen Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının olduğunu söylüyor.

Merkezinin Hong Kong’da olduğunu söyleyen CoinEx, Salı günü eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’te borsanın kripto varlıklarını depolamak için kullanılan cüzdanların saldırıya uğradığını söyledi. Cuma günü yaptığı açıklamada, zararının 70 milyon dolar olarak tahmin edildiğini ve bunun toplam varlıkların “küçük bir kısmı” olduğunu söyledi.

“HACKER’İN KİMLİĞİ ARAŞTIRILIYOR”

Blockchain araştırma firması Elliptic, “bir dizi faktörün” saldırıdan Kuzey Kore ile bağlantılı bir hacker grubu olan Lazarus Grubunun sorumlu olduğunu gösterdiğini söyledi. CoinEx Cuma günü erken saatlerde e-posta yoluyla Reuters’e “Hacker’ın kimliği araştırılıyor” dedi. CoinEx, Reuters’in Cuma günü Hong Kong saatleri dışında e-posta yoluyla gönderdiği ve Elliptic’in araştırması hakkında bir blog yazısında yayınlanan yorum talebine yanıt vermedi.

Elliptic, CoinEx’ten çalınan fonların bir kısmının, daha önce Lazarus Grubu tarafından çalıntı fonları aklamak için kullanılan bir kripto cüzdan adresine gönderildiğini söyledi. Başka bir blockchain araştırma şirketi Chainathesis, Perşembe günü Reuters’e, saldırının arkasında Kuzey Kore’nin olduğuna dair “orta-yüksek güven”e sahip olduğunu söyledi.

Elliptic, Lazarus Group’un “son zamanlarda operasyonlarını hızlandırmış gibi göründüğünü” ve CoinEx saldırısına ek olarak Haziran ayının başından bu yana dört ayrı saldırıda yaklaşık 240 milyon dolar değerinde kripto varlığını çaldığını söyledi.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?