Japonya, girişimlerin kripto para ile fon toplamasına yeşil ışık yaktı

Investing.com – Japonya’da girişimler, önümüzdeki dönemlerde kripto para ihracı yoluyla yatırım alabilecekler. 

Japon Nikkei sitesinin haberine göre Japonya Hükümeti, girişimleri desteklemek adına kripto para birimlerine yönelik mevcut politikasını gevşeterek yeni kurallar getirdi. Alınan karara göre yeni işletmeler, finansman sağlamak için hisse senedi yerine kripto para birimi sunabilecek. Bu yolla ülkenin kripto alanında geri kaldığı düşüncesiyle sektöre yönelik benimsenmesinin artması amaçlanırken diğer yandan da girişimlerin fon toplama süreçlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor. 

Japonya Hükümeti tarafından atılan bu önemli adım ülkede girişim ekosisteminin güçlendirmesine yönelik alınan bir dizi önlemin parçası olarak olarak gündeme geldi. 

Yürürlüğe alınacak mevcut uygulama girişimler tarafından ihraç edilen menkul kıymetlere yatırım yapan sınırlı ortaklıklar için geçerli olacak. Böylece ülkede yeni işletmelerin finansman kaynakları çeşitlendirilirken yatırımcılara daha fazla seçenek sunularak finansmanın tabana yayılmasına katkı sağlanmış olacak.

Japonya, Asya’daki kripto rüzgarını yakalamak istiyor

Asya bölgesindeki ülkeler son yıllarda kripto ve blockchain alanına yönelik faaliyetleriyle öne çıkıyor. Bu ülkeler arasında Çin, her ne kadar kripto paraların ülkede her türlü kullanım şeklini yasaklasa da merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürerek bu alandaki en iddialı ülke olarak öne çıktı. 

Diğer yandan Hong Kong, bu yılın başından beri küresel kripto merkezi olma hedefiyle somut adımlar attı. Japonya ise bu alanda sıkı önlemler alarak sektörün ülkedeki gelişimine bir nevi sekte vurdu. Güney Kore ise özellikle Metaverse ve Blockchain alanında önemli projelere sahne oldu. 

Güncel durumda Japonya, yeni işletmelerin kripto ile fon toplamasına izin vermesiyle kripto endüstrisine yönelik politikasında bir gevşemeye giderken sektörün ülkedeki gelişimi için önemli bir hamle yaptı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?