Fed’le ilgili beklentiler altını, Çin’in teşvikleri bakırı yükseltti

Investing.com – Piyasalar, Fed’in enflasyondaki son artışlara rağmen faiz oranlarını sabit tutacağını düşünürken altın fiyatları Asya ticaretinde yükseldi. Bakır fiyatları ise büyük ithalatçı Çin’den gelen yeni teşviklerle arttı.

Bu hafta ABD’de açıklanan veriler, tüketici ve üretici enflasyonunun, Ağustos ayı boyunca beklenenden daha fazla arttığını gösterdi. Ancak bu artışlar, yatırımcıları Fed’in gelecek haftaki toplantısında faizleri daha da artıracağı konusunda ikna etmeye yetmedi.

Altın bu durumdan yararlansa da dolar rallisi yüzünden daha fazla artamadı. Dolar dün altı ayın zirvesine çıktı.

Spot altın %0,3 artışla 1.916,80 dolara yükselirken Aralık ayında vadesi dolan vadeli işlemler, %0,3 artışla 1.938,35 dolara ulaştı. Her iki enstrüman da haftayı ufak bir düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Dolar yükselirken spot altın 1.900 dolar desteğini test etti

Son seanslarda bir miktar yükseliş kaydetmesine rağmen altın fiyatları, ABD faiz oranlarındaki artış korkusunun baskısı altında kalmaya devam etti. Spot altın fiyatları, dün kayıplarını telafi etmeden önce neredeyse 1.900 dolar seviyesinin altına iniyordu.

Piyasaların, dolar ve devlet tahvillerinde daha iyi getiri arayışında olması nedeniyle dolardaki ve Hazine getirilerindeki güçlenme, bu baskının temel kaynağı oldu.

Fed’in, önümüzdeki hafta faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor olsa da piyasalar, enflasyondaki son artışlar göz önünde bulundurulduğunda, bankanın faizlere ilişkin görünümünün nasıl olacağı konusunda da belirsiz.

Merkez Bankasının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması ve faiz indirimine ancak 2024 ortalarında gitmesi bekleniyor. Enflasyondaki son artışlar da bu yıl bir faiz artırımı daha yapılma olasılığını artırdı.

Yükselen faiz oranları, getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için bu altın adına kötü bir işaret. Bu durum, ABD ekonomisindeki direnç işaretleriyle birlikte geçtiğimiz yıl altına olan talebi büyük ölçüde azalttı.

Bakır, Çin iyimserliği ile yükselerek bereketli bir haftayı bitirmeye hazırlanıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, özellikle bazı olumlu ekonomik veriler ve büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvikler sağlamasıyla, 10 günün en yüksek seviyesine çıktı.

Bakır %0,8 artışla 3,8492 dolara yükselirken haftalık bazda da %3,5 artışa hazırlanıyor.

Cuma günü açıklanan verilere göre Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışlar, Ağustos ayında beklenenden daha fazla büyüyerek dünyanın en büyük bakır ithalatçısında direnç olduğunu gösterdi. Endüstriyel faaliyetlerdeki güçlenmenin, ülkede bakıra olan talebi artırması bekleniyor.

Bu olumlu veriler öncesinde Çin Halk Bankası, yerel bankalar için zorunlu karşılıkları düşürerek yavaşlayan ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla likidite sundu.

Ancak diğer göstergeler, Çin ekonomisinin büyük bölümünün hâlâ baskı altında olduğunu gösterdi. İşletmeler tarafından yapılan sermaye harcamalarını temsil eden sabit varlık yatırımı, Ağustos ayında beklenenden daha az büyürken konut fiyatları onuncu ay üst üste gerilemiş oldu.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?