Ethereum ağına yeni bir güncelleme geliyor: ETH fiyatına etkisi nasıl olacak?

Investing.com – Ethereum geliştiricileri, son toplantıda Ethereum ağı için 2023 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanan EIP-7514 güncellemesini onayladı. 

Bu Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) ile temelde Ethereum staking hizmetinin yavaşlatılması amaçlanacak. Böylece doğrulayıcılar için gelişmiş bir ödül mekanizması oluşturmak adına süre kazanılması planlanıyor. 

Ethereum Çekirdek geliştiricilerinden Tim Beiko tarafından duyurulan güncelleme, staking’e yönelik endişeleri ele alıyor. Staking oranındaki yükselişin devam etmesi, alım satım faaliyetlerinde kullanılan ETH miktarının da azalması gibi bir sonuç doğurabilir. Bu Ethereum’da arz kıtlığına doğru bir adım olarak kabul edilirken varlık fiyatını da olumlu yönde etkileyen bir faktördür. Ancak geliştiricilerin fikir birliğine vardığı güncellemeyle sistemin yavaşlamasını savunduğu görülüyor. Bu da çekirdek geliştiricilerin hızlı şekilde büyüyen staking faaliyetlerinde teknik ve güvenlik sorunlarının baş gösterebileceği endişeleri taşıdığını gösteriyor. 

Buna göre EIP-7514 güncellemesinin ETH arzına müdahale ederek ETH fiyatı üzerinde dolaylı etkiye sahip olması bekleniyor. Ancak fiyat üzerindeki etkinin uzun vadede ortaya çıkması muhtemel gözüküyor. 

EIP-7514 güncellemesine yönelik ayrıntılarda mütevazı getiriye rağmen ETH staking hizmetindeki artışa dem vurularak güncellemenin geçici bir önlem sunacağı üzerinde duruluyor. Böylece topluluğun mevcut zorlukları değerlendirmesi ve kalıcı çözümler bulması için zaman kazanılacağı düşünülüyor. 

Sonuç olarak EIP-7514’ün staking faaliyetleri ve ETH arzının yönetilmesi konusunda uzun vadeli etkileri olabilceği öne çıkarılıyor. Bu güncellemenin ilk sonuçları ise önümüzdeki yılın ilk çeyreğinden itibaren yakından izlenecek. 

Ethereum fiyatı, hafta başında 1.530 dolara kadar geriledikten sonra ağında günlük aktif adres sayısı artışında önemli bir sıçrama gördü ve hafta boyunca devam eden kısmi toparlanmada 1.600 dolar bandına geri döndü. Son 24 saatte yatay hareket eden Ethereum, bugün 1.620 dolar bandında alıcı buluyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?