Borsa İstanbul’dan COVID’in yeni varyantına ilk tepki

Borsa İstanbul, 10 işlem günü aralıksız 8.000 puanın üzerinde kapanış yaparken uzmanlar, 8.000 puan üzerinde kapanışların devam etmesinin, borsanın yönü açısından kritik olduğunu belirtiyor. 8.000 puan hem psikolojik seviye hem de kuvvetli bir direnç olarak kabul edilirken bugünkü kapanış, aynı zamanda haftalık da olacağı için ayrıca önem taşıyor.

Diğer taraftan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın COVID-19’un Eris varyantının Türkiye’de 9 kişide görüldüğünü açıklamasının etkileri de izleniyor. Analistlere göre ilk etki, ulaştırma endeksinde kendini gösterdi. Ulaştırma endeksi bugün yüzde 3, turizm endeksi ise yüzde 1 düşüş yaşadı.

En çok yükselen şirketler arasında, Türk İlaç Serum ve Anatolia Tanı Biyoteknoloji Ürünleri tavan fiyata yükselirken Oncosem onkolojik sistemler yüzde 9,98, Seyitler Kimya yüzde 9,98, RTA Laboratuarları yüzde 9,94 artışla işlem görüyor.

Saat 12.30 itibarıyla BIST 100 endeksi 8.000 puanın üzerinde yatay seyir izliyor. Hızlı yükselişler sonrası güç kaybeden bankacılık endeksi ise yüzde 2’nin üzerinde primli.

BIST 100 endeksinde teknik açıdan 8.200 ve 8.300 seviyesi direnç, 8.100 ve 8.000 puan destek konumunda bulunuyor.

Borsanın seyri açısından önümüzdeki hafta Perşembe günü yapılacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı önemli olacak.

Piyasa beklentisine baktığımız zaman 500 baz puanlık faiz artırımının öne çıktığı görülüyor.

Galata Menkul Araştırma Müdürü Yusuf Kavak: “Piyasalar flashback yaptı”

Endekste kritik iki seviye: 8.100 ve 7.950

Bu makale ilk olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?