Bitcoin’deki sıçrama altcoin ayılarını riske atıyor

Bitcoin (BTC) yükseldikçe solana (SOL) gibi yakın zamanda short’lanmış altcoin’ler, kaldıraç likiditeleri ve abartılı fiyat rallilerine tanık olabilir.

CoinDesk verileri, Pazartesi günü kısa bir süreliğine 25 bin dolarlık kritik desteğin altına düşen Bitcoin’in, son 24 saatte yüzde 1,1 yükselerek 26,577 dolara ulaştığını gösterdi.

Bugün erken saatlerde açıklanan, Çin’in Ağustos ayı perakende satışlar ve fabrika üretimi verileri, piyasalardaki risk duyarlılığını canlandırdı ve önde gelen kripto para birimlerinde fiyat artışlarının önünü açtı.

XRP, ETH, SOL, TRX, DOGE gibi altcoin’ler de çoğu zaman olduğu gibi Bitcoin’in yükselişini takip ediyor. Altcoin sıçraması, trader’ların bu token’ları satmasından birkaç gün sonra yaşandı. İflas eden kripto borsası FTX’in, 1,6 milyar dolar değerinde SOL sahibi olduğunu açıklamasının ardından kripto para birimi yüzde 8’in üzerinde gerileyerek altcoin düşüşlerine öncülük etti.

Şimdi ise piyasadaki bu toparlanma, SOL ve diğer token’lara kaldıraçlı düşüş bahsi oynayan altcoin ayılarını riske sokuyor.

SOL öne çıkıyor

Short’ların potansiyel tasfiyesi, SOL fiyatında ek bir yükseliş baskısına yol açabilir ve kısa süreli bir ralli yaşanabilir.

Türev ürün şirketi Marex Solutions’ın dijital varlıklar eş başkanı Ilan Solot:

Pazartesi gününden bu yana konsolide vadeli işlemlerdeki fonlama oranları negatif seyrediyor. Fonlama oranları, konsolide vadeli işlemlerde uzun ve kısa pozisyon tutmanın maliyetini temsil eder. Pozitif oran, kaldıracın boğa tarafının baskın olduğu anlamına gelirken negatif oran, tam tersini ifade eder.

Coinglass verilerine göre açık opsiyonlar, yüzde 16’nın üzerinde artarak ayın en yüksek seviyesi olan 338 milyon dolara ulaştı.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?