Altında trend değişiyor mu?

Altının ons fiyatı, ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesiyle baskılanırken dünkü işlemlerde 1.901 dolara kadar gerileyerek yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesine indi.

Bugünkü işlemlerde 1.919 dolara kadar yükselen ons altın, saat 14.16 itibarıyla yüzde 0,37 oranında yükselişle 1.917 dolarda işlem görüyor. Ons altının değeri ve dolar/TL’nin fiyatına göre hesaplanan gram altın, şu dakikalarda yüzde 0,53 oranında artışla 1.663 liradan alıcı buluyor.

Altının gram fiyatındaki yükselişini hem ons altının hem de dolar/TL’nin yukarı yönlü hareketi destekliyor.

Fed, faize dokunacak mı?

ABD TÜFE ve ÜFE verileri piyasa beklentilerinin üzerinde gelse de ABD Merkez Bankasının (Fed) 20-21 Eylül tarihinde gerçekleşecek toplantısında faize dokunmaması ve politika faizini yüzde 5,25-5,50 seviyesinde bırakması bekleniyor.

Fed’in, yıl sona ermeden 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi halen masada dururken bankanın 2024 yılının ikinci yarısında faiz indirimi yapabileceği öngörülüyor. Bu senaryoda dolardaki ve ABD tahvil faizlerindeki zayıflamanın yarattığı ters korelasyonun etkisiyle, altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketin desteklemesi tahmin ediliyor.

Önümüzdeki hafta Çarşamba günü Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak faiz kararı ve 21.30’da Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarıyla, piyasada oynaklığın artması beklenirken şahin mesajlar verilmesi halinde dolarda güçlenme, ABD tahvil faizlerinde yükseliş ve altın fiyatlarında baskılanma tahmin ediliyor. Tersi durumda ise yani daha güvercin açıklamalarla, altın fiyatlarında yukarı yönlü hareket gözlenebileceği öngörülüyor.

Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı: Trend değişimi muhtemel

Bu makale ilk olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?