Altın Fiyatları Nasıl Bir Rota İzleyecek? Analistler Açıklıyor

ABD enflasyon verileri, Federal Reserve’in gelecek hafta faiz oranlarını sabit tutacağı beklentilerini artırdı. Bunun ardından altın fiyatları Perşembe günü, üç haftanın en düşük seviyeleri yakınında seyrediyor.

Altın için en büyük belirsizlik: Fed’in faiz indirimi yörüngesi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, seansın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyor. Ancak tüketici fiyatlarının geçen ay beklenenden daha fazla artmasının ardından Federal Reserve enflasyona karşı zorlu bir savaş vermeye devam ederken bile önemli bir satış baskısı görmüyor. Çarşamba günü ABD Çalışma Bakanlığı, çok beklenen TÜFE’nin Haziran ayındaki %0,2’lik artışın ardından geçen ay %0,6 arttığını açıkladı. Veriler beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

Spot altın 1.905,49 dolar seviyesinde yatay seyrediyor. Bununla birlikte, Çarşamba günü 1.905,10 dolar ile 25 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine yaklaştı. ABD vadeli altın kontratları ise %0,3 düşüşle 1.926,70 dolara geriledi. OCBC İcra Direktörü ve FX Stratejisti Christopher Wong, son gelişmeleri şu şekilde değerlendiriyor:

En büyük belirsizlik 2024 yılı için Fed’in faiz indirimi yörüngesi. Bu da altın volatilitesini yönlendiren katalizörlerden biri olmaya devam ediyor. ABD TÜFE büyük ölçüde beklentiler dahilinde gerçekleşti . Bir bakıma daha önceki yüksek fiyat baskısı endişeleri hafifledi.

Altın yatırımcıları bunları görmek için bekliyor!

ABD dolar endeksi ve 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, TÜFE verisinin ardından gevşedi. Bu da Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını değiştirmeyeceğine işaret etti. CME’nin FedWatch aracına göre, yatırımcılar Fed’in Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %97 olarak görüyor. Bunun yanında Kasım ayında faiz artırımına %42 ihtimal veriyor. KCM Trade Baş Piyasa Analisti Tim Waterer, şu yorumu yapıyor:

Yatırımcılar yaklaşan ÜFE verilerinin TÜFE rakamlarındaki yükselişi yansıtıp yansıtmadığını görmek için bekliyor. Enflasyondaki yükseliş önümüzdeki aylarda da tekrarlanırsa, Fed’in daha fazla sıkılaştırmaya gitmesi kaçınılmaz olacaktır. Enerji fiyatlarındaki artış göz önüne alındığında Kasım ayı giderek daha ‘canlı’ bir toplantı olacak gibi görünüyor.

Bu durum altın için bir taban sağlıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da günün ilerleyen saatlerinde temel faiz oranını rekor seviyeye yükseltip yükseltmeyeceğine karar verecek. EverBank World Markets Başkanı Chris Gaffney, TÜFE verilerinin büyük ölçüde beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini söylüyor. Ayrıca, FOMC’nin faizleri sabit tutmasının beklendiğini ima ederek altın için bir taban sağladığını söylüyor. Bu bağlamda Gaffney, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Değerli metal yatırımcıları daha yüksek enflasyon konusunda daha az endişeli. Ayrıca, yükselen faiz ortamında faiz getirmeyen bir varlık tutmanın getirdiği fırsat maliyetlerine daha fazla odaklanmış durumdalar.

Yatırımcılar şimdi ABD Ağustos ayı üretici fiyatları ve perakende satış verilerini bekliyor. Ayrıca, Fed’in 20 Eylül’deki politika kararı öncesinde ECB’nin Perşembe günü açıklayacağı faiz artırım kararına odaklanıyor.

Bu gelişmeler altının yatırım cazibesini sınırlıyor

UBS analisti Giovanni Staunovo, sakinleşen enflasyonun Fed’i “şimdilik beklemede tutacağını söylüyor. Staunovo ayrıca, yakın vadeli altın fiyatlarının 1.880 ila 1.940 dolar aralığında olmasını bekliyor. Bu arada, Reuters’ın ekonomistler arasında yaptığı bir ankete göre Fed, faizleri düşürmeden önce 2024’ün Nisan-Haziran dönemine veya daha sonrasına kadar bekleyecek.

ANZ analistleri ise bir notta, Avrupa’da zayıflayan ekonomik büyüme beklentileri ve Çin ekonomisine olan güvenin azalmasının ABD dolarının yükselmesini desteklediğini söylüyor. Bunun da altın açısından yatırım cazibesini sınırladığını belirtiyorlar.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?