Döviz piyasalarında sınırlı hareketlilik gözleniyor

Dolar/TL: Dün ABD’de piyasanın yakından izlediği enflasyon rakamları açıklandı.

Buna göre TÜFE, Ağustos’ta aylık %0,6 (beklenti %0,6), yıllık %3,7 (beklenti %3,6) artarken çekirdek TÜFE aylık %0,3 (beklenti %0,2), yıllık %4,3 (beklenti %4,3) yükseliş kaydetti.

Açıklanan enflasyon verisi, piyasalarda belirgin fiyatlamalara yol açmadı. Diğer yandan ilk etapta ABD on yıllık tahvil faizinde gözlenen yükselişin kalıcı olmaması ve sonrasında kısmi gevşeme göstermesi önemliydi. Veri sonrasında 105 seviyesine yaklaşan dolar endeksi (DXY) de günü 104,8 seviyesinden kapattı.

Dünkü TÜFE verilerinin ardından bugün ABD’de perakende satışlar, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ÜFE (beklenti aylık %0,3, yıllık %1,3) açıklanacak.

Avrupa’da ise ECB‘nin TSİ 15.15’te faiz kararı toplantısı bulunuyor. Bloomberg anketine göre faizlerin sabit tutulması bekleniyor. Sonrasında Başkan Lagarde‘ın bir konuşması da yakından izlenecek.

Yurt içinde ise daha fazla sıkılaşma ihtiyacına işaret eden veriler izlenirken ekonomi yönetiminin kredilerde sınırlama mesajları, TL’de oynaklığın düşük kalmasına yardımcı olabilir.

Bu sabah da 6 aya kadar vadeli kur korumalı mevduat (KKM) hesapları için zorunlu karşılık oranının %15’ten %25’e yükseltildiği açıklandı.

Fiyatlamalar tarafında Dolar/TL’de net bir hareket yok. Bir süredir 27 seviyesinin hafif altında hareket eden Dolar/TL’de, bu eğilimin sürmesini bekliyoruz. Bugün, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak.

Euro/Dolar: Dün ABD’de açıklanan Ağustos ayına ilişkin enflasyon verisi sonrasında belirgin fiyatlamalar gözlenmedi.

Piyasaların odağında olan veri sonrası dolar yükselişte kalıcılık sağlayamadı. İlk etapta yükselip sonra hafif gerileyen ABD on yıllık tahvil faizindeki hareket de önemliydi.

Öte yandan 20 Eylül’deki Fed toplantısında faizlerin sabit kalacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Dünkü ABD enflasyonunun ardından bugün yine ABD’de ÜFE, perakende satışlar, işsizlik maaşı başvuruları gibi önemli veriler açıklanacakken ECB’nin faiz kararı da TSİ 15.15’te açıklanacak.

Karar sonrası ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması olacak. Ayrıca ECB’nin yeni makroekonomik projeksiyonları da yayımlanacak. Piyasalarda ECB’nin bugünkü toplantısında faizleri sabit tutması bekleniyor. Oynaklığın yüksek seyredebileceği günde paritede, 1,0790 ve 1,0850 sıralı dirençler konumunda. Aşağıda ise 1,07 ve 1,0635 sıralı destekler olarak izlenebilir.

Ons Altın/DolarDünkü ABD verisiyle kısmi bir dalgalanma yaşayan değerli madende genel olarak baskı devam etti.

Ons altın günü, %0,3 düşüşle 1.908 seviyesinden tamamladı. Bu sabah da dolar ve ABD on yıllık faizdeki sınırlı da olsa gözlenen gevşemeye karşın değerli madendeki baskı sürüyor.

Öte taraftan dünkü enflasyon verisinin ardından bugün de ABD’de önemli veriler takip edilecek. Söz konusu veriler, oynaklık yaratabilecekken ECB toplantısı da önemli. Ons altında teknik seviyelere bakıldığında ise aşağıda 1.897 – 1.883 ve 1.872 sıralı destekler olarak izlenebilir.

Yukarıda ise 1.921-1.932 ve 1.948 sıralı dirençler konumunda.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?