Döviz piyasalarında hafta ortası: Dolar/TL kurunda bant hareketi sürüyor

Dolar/TL: Bugün Fed‘in para politikasına yön vermesi açısından yakından takip edilecek verilerden ABD Ağustos ayı TÜFE verileri, TSİ 15.30’da açıklanacak.

Ağustos’ta manşet TÜFE’nin, aylık bazda artış hızının %0,2’den %0,6 seviyesine yükselmesi ve yıllık bazda %3,2’den %3,6 seviyesine hafif yükselmesi öngörülüyor.

Çekirdek TÜFE‘nin ise aylık artış hızının bir önceki aya benzer şekilde %0,2 seviyesinde gelmesi ve yıllık bazda da %4,7’den %4,3 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Özellikle çekirdek enflasyon tarafı fiyatlamalarda belirleyici olabilecekken beklentilerin üzerindeki rakamlar, halihazırda yükseliş gücünü koruyan doların daha da kuvvetlenmesini sağlayabilir.

Aksi durumda piyasalarda bir miktar rahatlama yaşanabilir. Veri öncesinde küresel piyasalar temkinli modda. Yurt içinde ise daha fazla sıkılaşma ihtiyacına işaret eden veriler izlenirken ekonomi yönetimimin kredilerde sınırlama mesajları, TL’de oynaklığın düşük kalmasına yardımcı olabilir. Dolar/TL, bir süredir 27 seviyesinin hafif altında bant hareketi yapıyordu. Kurda bu eğilim bugün de devam edebilir.

Euro/Dolar: Gelecek haftaki faiz kararı öncesi ABD’de bugün, Fed’in para politikasına yön vermesi açısından Ağustos ayı TÜFE verileri yakından takip edilecek. TÜFE’de enerji ürünleri fiyatları kaynaklı yükseliş beklenmesine karşın çekirdek TÜFE’de iyileşmenin sürmesi öngörülüyor.

Açıklanacak Ağustos ayı enflasyon verileri, piyasaların odak noktasında olurken öncesinde yatırımcıların temkinli hareketleri dikkat çekiyor. Avrupa tarafına bakıldığında ise perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası faiz kararı öncesinde bugün üretimin seyrine ilişkin olarak Temmuz ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak.

Ancak öğleden sonra ABD’de açıklanacak enflasyon verisinin, fiyatlamada belirleyici olması beklenebilir. Beklentilerden yüksek rakamlarda parite 1,07 desteğini kırmaya çalışabilir. Bu seviyenin kırılması durumunda da 1,0635 hedef olabilir. Diğer yandan olası yükselişlerde 1,0795 ve 1,0840 sıralı dirençler olarak takip edilebilir.

Ons Altın/DolarDün satıcılı bir görüntü sergileyen ons altın, günü %0,5 oranında kayıpla 1.913 seviyesinden tamamladı.

Bugün öğleden sonra ABD’de açıklanacak enflasyon verisinin ise yön konusunda belirleyici olması beklenebilir. Özellikle çekirdek enflasyon, fiyatlamada daha etkili olabilir.

Beklentilerin üzerindeki bir veride ons altın, 1.883 seviyesini test edebilir. Ana destek 1.872 civarındayken ara destek olarak 1.897 takip edilebilir. Diğer yandan olası yükselişlerde 1.932 ve 1.950 sıralı dirençler olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?